Tutuklu / hükümlüye dışarıdan kitap getirebilir miyim?

 

Cevap: Evet, ziyaret saatleri içerisinde kitap getirilebilir.

 

Dışarıdan tutuklu / hükümlüye nasıl para yatırabilirim?


Cevap: PTT aracılığı İle Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü PTT Şubesi'ne gönderilmek üzere hükümlü / tutuklunun ismini belirterek, Ankara 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu adresine posta havalesi İle gönderebilirsiniz. Ancak havalenin online değil, normal posta havalesi olması gerekmektedir.

 

Dışarıdan tutuklu / hükümlüye nasıl eşya gönderebilirim?
 
Cevap: Sadece PTT Kargo ile, alıcı olarak hükümlü/tutuklunun adı, adres olarak Sincan 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yazılarak gönderilebilir. Kargonun içeriği, paketin dışına eşyanın cinsi ve adeti de belirtilerek yazılmalıdır. Hükümlü/tutuklunun bulundurabileceğinden fazla eşya gönderilmemelidir. Hükümlü/tutuklunun eşya limiti, kendisinden veya telefonla kurum santralinden Emanet Eşya Birimi ile görüşülerek öğrenilebilir.

 

Ziyaret Gününde Yakınım Kurumda Değilse?
 
Cevap: Ziyaret gününde tutuklu ve hükümlüler hastaneye veya mahkemeye gitmişlerse, dönüş yaptıkları saatten itibaren mesai saatleri dahilinde ziyaret yaptırılır.

 

Avukat Ziyaretleri Ne Zaman Yapılmaktadır?
 
Cevap: Tutuklu / hükümlü ile avukatı, meslek kimliğinin ibrazı üzerine, tatil günleri dışında ve çalışma saatleri içinde, bu iş için ayrılan görüşme yerlerinde, konuşulanların duyulamayacağı, ancak güvenlik nedeniyle görülebileceğİ bir biçimde, açık ziyaret usulüne uygun olarak görüştürülür.

 

Kapalı Ziyaretten Kimler Faydalanabilir?
 
Cevap: Eşleri, çocukları, anneleri, babaları, büyükanneleri ve büyükbabaları, büyükanne ve büyükbabasının anne ve babaları, torunları, kardeşleri, amcaları, halaları, teyzeleri, dayıları ve bunların eşleri, kayınbabaları, kayınvalideleri, kayınvalidesinin kayınbabasının anne ve babaları, eşinin başkasından olma çocuğu, vasileri, kayyumları, kardeşinin çocuğu ve eşi, kayınbiraderleri, baldızları, yengesi, eniştesi, görümceleri, gelini, damadı akrabalık derecelerini belgeleyerek ziyaret edebilir.

Ziyaret hakkı dışında hükümlü veya tutuklunun ziyaret etmek istediği 3 kişi (yakınlık derecesi önemli değildir) ile ziyaret hakkı, her ayın son haftası gerçekleşmektedir. Kuruma gelen hükümlü ve tutuklular kuruma girişleri sırasında görüşmek istedikleri 3 kişiyi yazılı olarak beyan ederler. Ziyarete gelecek olan bu kişiler açık kimliklerini (nüfus cüzdanı ve fotokopisi) ve adreslerini belgelemek ( ikametgah ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ) suretiyle bu haktan yararlanırlar. Bu ziyaretçiler ölüm, ağır hastalık, doğal afet hükümlü ve tutukluların nakli ya da ziyaretçilerin ziyaret olanağını ortadan kaldıracak yerleşim yeri değişikliği gibi zorunlu haller dışında değiştirilemez. Bunlarin dışındaki tutuklu / hükümlü ziyaretçileri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yazılı izin alarak mesai saatleri içinde gelerek kapalı ziyaret yapabilirler.

 

Aylık açık ziyaretten kimler faydalanabilir?
 
Cevap: Eşleri, çocukları, anneleri, babaları, büyükanneleri ve büyükbabaları, büyükanne ve büyükbabasının anne ve babaları, torunları, kardeşleri, amcaları, halaları, teyzeleri, dayıları ve bunların eşleri, kayınbabaları, kayınvalideleri, kayınvalidesinin kayınbabasının anne ve babaları, eşinin başkasından olma çocuğu, vasileri, kayyumları, kardeşinin çocuğu ve eşi, kayınbiraderleri, baldızları, yengesi, eniştesi, görümceleri, gelini, damadı akrabalık derecelerini belgeleyerek ziyaret edebilir.


Ziyaret saatimi nasıl öğrenebilirim?


Cevap: Ziyaretlerle ilgili sorularınız için (0 312) 589 50 74 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yakınıma yiyecek içecek getirebilir miyim?
 
Cevap: Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde belirtildiği üzere, hükümlü ve tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayısıyla kurum içerisine yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık ziyaret günlerinde hükümlü ve tutuklular, daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri, yakınlarıyla ziyaret yerlerinde tüketebilirler.


Yakınımla ne kadar süre ziyaret yapabilirim?
 
Cevap: Adalet Bakanlığının konuyla ilgili yeni genelgesinde belirtildiği üzere; ziyaret süresi, yakınıyla görüşmeye başladığı andan itibaren geçerlidir ( yarım saatten az, bir saatten çok olamaz ).


Açık ziyaret günleri değiştirilebilir mi?
 
Cevap: Belirlenen kurallar çerçevesinde, açık ziyaret günleri kurum idaresi tarafından belirlenmiştir, değiştirilemez.

 

Hükümlü / tutuklulara verilmek üzere alınacak giyim eşyaları nelerdir?
 
Cevap: 1 palto (lacivert, haki, yeşil ve kapşonlu olmayacak), 1 mont (lacivert, haki, yeşil, deri ve kapşonlu olmayacak), 2 ceket (takım elbise ceketi), 1 hırka (kapşonlu olmayacak), 4 pantolon (yandan cepli ve lacivert olmayacak), 4 gömlek (mavi olmayacak), 2 kazak, 3 tişört, 2 kravat, 1 eşofman takımı (kapşonlu olmayacak), 2 pijama takımı, 1 içlik takım, 1 kemer (büyük tokalı olmayacak), 1 kese veya lif, 1 albüm (küçük boy), 5 atlet (haki yeşil renk olmayacak), 5 iç çamaşırı, 5 çorap, 3 kitap (bandrollü olacak), 5 fotoğraf (vesikalık olmayacak), 1 mest, 1 spor ayakkabı, 1 iskarpin ayakkabı (kundura), 1 kışlık ayakkabı.

 

ÖNEMLİ NOT:


1- Her odada 1 adet çalgı aleti bulundurulacaktır ( bağlama-ud-gitar-kemençe-flüt-mızıka).


2- Hükümlü / tutuklunun kapalı ziyaret günü dışında eşyası kabul edilmeyecektir (yeni gelen ve hiç eşyası yatırılmamış olanlar hariç).  

                                               
3- Açık ziyaret haftasında eşya girişi yoktur (yeni gelen ve hiç eşyası yatmamış olanlar hariç).   


4- Hükümlü / tutukluya getirilen giysiler mavi, lacivert ve askeri kamuflaj   renginde olmayacaktır.


5- Kuruma hiçbir sebeple ilaç alınmayacaktır.

                                                     
6- Dijital saat girişi ve deri mont girişi yoktur.  

                                             
7- İçlik takımı; pijama takımı yerine, kapri; eşofman takımı yerine, yelek; hırka yerine kayıt edilmektedir.


8- Kurumumuz emanet eşya kayıt sistemi 01.01.2010 tarihi itibariyle UYAP ( Ulusal Yargı Ağı Projesi ) kapsamında bilgisayarda kayıt altına alınmaktadır. Bu nedenle havlu, bornoz,  seccade, terlik ile kurumumuz kantininde satışı yapılan eşyalar kabul edilmeyecek, kantinden temin edilecektir.


9- Eşya çıkışı sadece açık ziyaret günlerinde yapılmaktadır.

10- Kuruma kapşonlu kıyafet girişi yasaktır. 

 

Telefon görüşmesi için gereken evraklar nelerdir?

 

1. Telefon faturasının aslı (son döneme ait olacak).

2. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ( fatura sahibinin hükümlü  veya    tutukluyla yukarıda belirtilen akrabalık derecesini belirten ve nüfus müdürlüğünden alınan belge ).

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi (fatura sahibine ait).
 
4.İkametgah ilmühaberi (fatura sahibine ait ve muhtardan).
 
5. Cep telefonları için; hatlı ise fatura, kontörlü hat ise abonelik sözleşmesi.

Bu belgeler açık veya kapalı ziyaret yoluyla veya posta vasıtasıyla kuruma ulaştırılabilir.

 

Hükümlü / tutukluların yapabileceği telefon görüşmesi hakkında genel bilgiler:
 
Kınama cezası dışında disiplin cezası almamış hükümlü ve tutuklular, idarenin kontrolünde bulunan ve kurumun uygun yerlerine yerleştirilmiş telefonlardan yararlandırılırlar. Kurum personeli bu telefonları kullanamaz.

Kınama cezası dışında disiplin cezası bulunan hükümlü ve tutuklular, bu cezaları kaldırılmadıkça telefonla konuşma hakkından yararlanamazlar.

Hükümlü ve tutukluların telefonla konuşma gün ve saatleri; kurumda bulunan telefon adedi, başvuru sırası ve sayısı, kurumun asayiş ve güvenliği dikkate alınarak belirlenir. Konuşma süresi 10 dakikayı geçemez. Bu süre sonunda, konuşma kendiliğinden kesilir. Ölüm, ağır hastalık, doğal afet, yangın vb. durumlarda, idarenin izni olmak kaydıyla telefon görüşmesi gerçekleştirilebilir. Eğer bu hak daha önce kullanılmışsa, bir sonraki haftaya ait konuşma hakkı öne alınabilir.

Telefonla görüşme ücreti, görüşmeyi yapan hükümlü ve tutuklular tarafından karşılanır.

Her hükümlü ve tutuklu, bu yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde eşi, çocukları, torunları, annesi, babası, büyükbabası, büyükannesi, kardeşi, amcası, halası, teyzesi, dayısı, kayınbabası, kayınvalidesi, kardeşinin çocukları, kayınbiraderi, baldızı, görümcesi, eltisi, gelini veya damadından birisi ile haftada bir defa telefon görüşmesi yapabilir.

Hükümlü veya tutuklu, konuşmasına kendi adını ve soyadını söyleyerek başlar. Görüştüğü kişinin adını, soyadını ve telefon numarasını tekrar etmesini isteyerek konuşmasına devam eder.

 


 
 

SİTEMİZİ
 
Sincan 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2017 . Web Site Sorumlusu : Sosyal Hizmet Uzmanı Bülent GÜMÜŞ [ e-posta: ab94557@adalet.gov.tr ] →WebPortal←